magadish

magadish

wtorek, 24 grudnia 2013

Christmas Time i ciężarówki prezentów :D
Manufaktura w Łodzi przygotowała dla dzieci prawdziwy domek z pierników, w którym można wypiec ciasteczka i obejrzeć jak robią to ruszające się misie
Zastanawialiście się kiedyś skąd wzięła się postać Mikołaja? Washington Irwing w zbiorze opowiadań z 1819 roku opisał sen, w którym Mikołaj przemierza niebo na latających saniach.
A pusty talerz przy wigilijnym stole? Podobno przy pustym talerzu podczas kolacji zasiadają dusze bliskich, którzy odeszli. W czasie wojen pusta zastawa czekała na powrót domownika z frontu, dziś to symbol dobroci.
Podobno, to w tę noc Bożego Narodzenia woda w studniach nabiera uzdrawiającej mocy, w rzekach i strumieniach może zmienić się w miód, wino lub płynne srebro i złoto. Jednak wszystkie te cuda zobaczy tylko ten kto jest bez skazy i grzechu. Kto odznacza się prawym charakterem i niezłomną odwagą.
Pomimo obowiązującego w Wigilię ścisłego postu uważano, że dobrze jest zjeść w ciągu dnie trochę chleba maczanego w miodzie i wypić kieliszek wódki. Wszystko zaś po to, by w ciągu roku nie brakowała jedzenia i napitku.
Powszechnie wierzono, że przebieg dnia wigilijnego decyduje o całym nadchodzącym roku. Dlatego ludzie starali się tego dnia zerwać z łóżka o świcie, by przez cały rok, zachować zdrowie, energię, dobre samopoczucie. Z tego samego powodu myli się w rzece lub strumieniu. Jeśli zaś w domu to w naczyniu, na dnie którego kładziono srebrny pieniądz.
Kary cielesne wymierzano dzieciom z samego rana zaraz po przebudzeniu. Stąd przysłowie "w Wigiliją dzieci biją". Wszystko to miało zapewnić dzieciom zdrowie, krzepę i prawidłowy rozwój. Niezależnie od tego napominano dzieci i wymagano od nich specjalnej grzeczności i wzorowego zachowania, gdyż jeśli w Wigilię zasłużą sobie na karę, to pod takim znakiem będzie im upływał cały rok.
By zapewnić sobie dostatek na przyszły tok w Wigilię nie należy niczego pożyczać sąsiadom. W przeciwnym razie z domu będą ubywały dobra materialne. Należy też dokonywać (dla żartu rzecz jasna) ... drobnych kradzieży, bo zapewniają one sprawcom dostatek i pomyślność we wszystkich przedsięwzięciach, a zwłaszcza w podejmowanych, w nadchodzącym roku, transakcjach handlowych. W tym celu należy udać się na poranne połowy i polowania, a także kłusować! Zapewni to bowiem rybakom obfitość ryb a myśliwym zwierzyny.

źródło: piekarska.net

2 komentarze:

 1. Wesołych świąt ! :)
  Jak świątecznie !!
  Zapraszam Cię i również liczę na komentarz :) http://zdeterminowane.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. ooooojeeeeej - Ty też pokochałaś te misie?
  ja cieszyłam się jak dziecko za każdym razem, gdy koło nich przechodziłam :) potrafiłam stać tam piętnaście minut i podziwiać manufakturowe miśki :)

  Pięknych Świąt, Magda - żebyś zawsze była taka elegancka :)!

  OdpowiedzUsuń